Nejčastější mýty při hubnutí a jak se jich vyvarovat

Nejčastější mýty při hubnutí a jak se jich vyvarovat

Začínáte další rok s předsevzetím, že tentokrát opravdu zhubnete? A to už napořád? Pojďme se tedy podívat na běžné chyby, které mohou tento váš plán zbytečně hatit. Mnoha z nim se přitom dá snadno vyhnout.

Redukce tukových polštářů je častým novoročním odhodláním. A skoro stejně často končívá nezdarem už během několika týdnů, nanejvýš měsíců. Jak je to možné? A jak svoje šance na úspěšné zhubnutí zvýšit? To zjistíte v následujících odstavcích.

Příčina ztroskotání snah o dosažení štíhlosti obvykle leží už v předsevzetí jako takovém. Není smart - tedy chytré. Smart není jen anglické slovo, ale také zkratka 5 slov, která vám pomůže rozklíčovat, jak si svoje letošní cíle stavit lépe. Vaše předsevzetí by mělo být specific (konkrétní), measurable (měřitelné), attainable (dosažitelné), relevant (pro vás osobně smysluplné) a time-bound (časově vymezené).

1. Konkrétní cíl a plán

Můžete si opakovat, že chce shodit kila, zmenšit obvod pasu, jíst zdravě, sportovat. Ale to absolutně nic neříká o tom, co opravdu budete dělat. Je to příliš obecné. Nejsou to žádné určité kroky, které by vás vedly k jasnému cíli.

Konkrétním cílem může být například snížení obvodu pasu o tolik, abyste mohli nosit kalhoty či sukni o číslo menší. Rady, které vám k efektivní a udržitelné redukci nadbytečných tukových zásob pomohou, najdete ve článku Jak zhubnout a vyhnout se jojo-efektu. Dočtete s něm, které potraviny jsou pro váš cíl vhodnější, kterým je naopak lepší se vyhnout a že i zdravé jídlo v nadbytku není zrovna to pravé.

Svůj konkrétní plán si sepište, abyste se k němu mohli kdykoliv vracet a případné ho i upravovat. Nedaří se vám sestavit váš hubnoucí postup a plán změn stravy celý? Nevadí. Stačí, pokud máte alespoň první body, se kterými můžete začít. Časem vás nejspíš napadne, jak pokračovat dál. Můžete také využít konzultace s nutriční terapeutkou a jídelníček poladit s její pomocí.

Potřebujete nějak sledovat, jak se vám daří váš plán dodržovat a zda se přibližuje k vašim cílům. Slova jako budu budu jíst víc zeleniny, pohlídám si dostatek bílkovin, hodlám pravidelně cvičit opravdu nestačí.

2. Měřitelnost snahy a výsledků

Mnohem přesněji zní “Polovinu klasické přílohy nahradím zeleninou.”, “Každý týden navýším svůj příjem bílkovin o celkem 10 g za den, až se projím k potřebnému množství.“ a nebo “Budu posilovat dvakrát týdně a alespoň čtyřikrát týdně si dám patnáctiminutovou procházku.”, určitě vás napdnou i další naprosto konkrétní předsevzetí.

Týdenní plán je dobrý při zařazování nové návyků. Opakování totiž není jen matkou moudrosti, ale i dlouhodobě udržitelných změn životního stylu. Pravidelná činnost se dodržuje snadněji a rychleji se pro vás stává něčím naprosto běžným, rutinou, nad kterou nemusíte přemýšlet.

Hodně vám může pomoci vedení si deníčku. Hned uvidíte, jak moc dodržujete nebo nedodržujete, co jste si předsevzali, a zda dosahujete výsledků. Úspěchy v podobě menšího obvodu pasu vás v další snaze podpoří. V případě nezdarů zase lehčeji odhalíte jejich příčiny.

3. Dosažitelnost předsevzetí

Nenaplánovali jste si příliš velký úkol na moc krátkou dobu? Nebude pak nic překvapivého, když kompletně selžete. Dávejte si realistické cíle. Nechtějte zhubnout příliš rychle, krátkodobá extrémní dieta nebo dokonce hladovění vedou leda tak k nutričním deficitům a následnému jojo-efektu.

Stejně tak najetí na intenzivní cvičební plán, pokud jste se dosud moc nehýbali, vám nic dobrého nepřinese. Špatný nápad je i začínat výrazněji navyšovat pohybovou aktivitu a současně provádět velké změny jídelníčku. Skončíte leda tak všemi těmi novinkami přehlcení, unavení, pravděpodobně i hladoví a nakonec neschopní změny životního stylu udržet.

Neříkáme, že se máte na zlepšování fyzičky úplně vykašlat, jen to, že je lepší nechtít vše najednou. Rozdělte si váš cíl na několik menších, vaši snahu o něj na několik fází. I jen procházky mohou být pro začátek dostatečným pohybem. Teprve až si zvyknete na jinak poskládanou stravu, začněte postupně přidávat silová cvičení a také třeba běh a další aktivity.

Kilogramy, nebo spíš raději více vypovídající centimetry v pase, kterých se chcete zbavit, si rozpočítejte na kratší časové úseky - váš hubnoucí plán nebude vypadat tak náročně. A pravděpodobnost úspěchu se zvýší. Každý dosažený dílčí cíl vám totiž dodá optimizmus a bude vás motivovat v kroku následujícím.

4. Smysluplnost cílů

Nechcete zhubnout tolik, až to bude nezdravé? A proč chcete zhubnout? Lepší vzhled, tolik se nezadýchávat, méně se potit, prevence cukrovky 2. typu a dalších civilizačních chorob, být tu v kondici pro vaše děti a vnoučata? Musí vám to celé dávat smysl a musíte to opravdu chtít udělat - to je ta síla, která vás ke změnám životního stylu pohání. Pokud nemáte dostatečnou motivaci, vaše cesta k vysněné zdravější a štíhlejší postavě můžu při sebemenší překážce skončit nezdarem.

Kdykoliv budete mít pocit, že začínáte selhávat, podívejte se na své cíle a důvody, proč jich chcete dosáhnout. Představte si, jak skvělé to bude, když tato předsevzetí proměníte v realitu. Přesto jste udělali výživový přešlap? Nebičujte se pocity viny, co se stalo, nezměníte. Jen se vraťte zpátky k vašemu hubnoucímu plánu co nejdříve - hned s dalším jídlem. Výmluvy typu “Dneska už hřeším, začnu znovu a lépe až zítra.” jen zbytečně vaše předsevzetí sabotují.

5. Ukotvení předsevzetí v čase

Víte, čeho chcete dosáhnout, jak toho chcete dosáhnout - ale je takové potřeba si stanovit, do kdy to chcete splnit. Jinak se může snadno stát, že bude plnění svého předsevzetí shodit nadměrné tukové zásoby odkládat a odkládat … na neurčito. Tak nezhubnete. Pokud si ale zadáte termín, bude vás to nutit vás plán plnit.

Ideální čas na provedení změn vaší stravy a celkového životního stylu nejspíš nepřijde nikdy. Tak nečekejte na nějaké to “až” a začněte prostě hned. Třeba drobným krůčkem, ale udělejte ho! A po něm další a další. I malé změny se na sebe nakonec nabalí jako sněhová koule.

Závěrem...

Novoroční předsevzetí může být skvělým způsobem, jak se posunout ke svému štíhlejšímu a zdravějšímu já. Je ale potřeba se vyhnout běžným chybám, která toto předsevzetí předem odsuzují k zániku.

Váš hubnoucí plán musí být jasný, realistický, šitý vám na míru, časově vymezený a jeho průběh snadno kontrolovatelný. Jděte na to letos chytřeji a pokuste se dosáhnout menšího obvodu pasu efektivně, zdravě a hlavně dlouhodobě udržitelně.


Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!