Sv. Martin – hodování a tradice

Sv. Martin – hodování a tradice

Na Svatého Martina bývá bílá peřina, říkává se občas. Je pravda, že začátkem listopadu se zpravidla výrazně ochlazuje a ve vzduchu jsou již pozvolna cítit prosincové mrazíky a příslib blížících se Vánoc. K Martinovi samotnému se ale váže řada tradicí a hodovních zvyklostí, které v tomto článku zmíníme. Ostatně se svátek na našem území slaví už od sedmého století našeho letopočtu, takže se těší opravdu dlouhé tradici.

Hodování jedna báseň

Jen málokdo si dokáže představit oslavy Sv. Martina bez tradiční martinské husy servírované nejčastěji s knedlíkem a se zelím. Příprava je sice náročnější, ale výsledná chuť stojí za to. Na svatomartinském stole pak pochopitelně nesmí chybět ani červené nebo bílé mladé víno či martinské rohlíky plněné mákem nebo povidly. A pokud by vám náhodou zbyly husí droby, lze je zapracovat do paštiky nebo použít k přípravě hutného vývaru zvaného kaldoun.

Kulturní akce a tradice

Každý rok se na Sv. Martina koná řada kulturních akcí. Často jde o koštování svatomartinských vín či různé festivaly nebo průvody. Když se poohlédnete po programech oslav v nejbližším větším městě, určitě zjistíte, že na Sv. Martina se toho dá hodně podniknout. Můžete tak vyrazit ven a veselit se spolu s ostatními lidmi.

Koštování vín se těší největší rozšířenosti nepřekvapivě ve vinařských oblastech jižní Moravy. Nejde nicméně o nový zvyk – připíjení mladým vínem bylo zvykem již na dvoře císaře Josefa II.


Svatomartinská husička

Svatomartinská husička

Tradice minulosti

Některé z dříve zachovávaných tradic již vymizely. Jestli je to na škodu nebo ne, nejlépe posoudíte sami.

A o jaké že tradice šlo? Děvčata například obdarovávala své hochy martinskými rohlíky, které svým zahnutým tvarem mají připomínat podkovu koně svatého Martina. Ve čtrnáctém století si zpěvem svatomartinské koledy přivydělávali chudí žáci a kanovníci.

Na Sv. Martina se dočkala mzdy většina děveček a čeledníků. Někteří z nich se přesunuli na jiné místo, jiní zůstali u dosavadního zaměstnavatele. Zvláštností nebyly bujaré oslavy čeledi, které občas vedly i k výtržnostem zaznamenaným v dobových textech a kronikách. Na řadě míst se také pořádaly výroční trhy či poutě.

Ke svátku se pojí řada pranostik, které poukazují na víru a přesvědčení našich předků. Staří Čechové a Slované tak například věřili, že na svatého Martina má být ryba slovena. Též si mysleli, že když Martin a Kateřina proběhnou na blátě, Vánoce pak budou na ledě. Nejznámějším pranostikou je ta o Martinovi přijíždějícím na bílém koni. Šlo o zvěstování příchodu sněhu a zimy, kterou vyhlíželi děti i hospodáři.


MARTINSKÉ ROHLÍČKY - bezlepkové

MARTINSKÉ ROHLÍČKY - bezlepkové

Oli

Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!