Účastnice dia programu Život 2.0 setřásla cukrovku 2.typu a dosáhla remise  - příběh Ivety Š.

Účastnice dia programu Život 2.0 setřásla cukrovku 2.typu a dosáhla remise - příběh Ivety Š.

Diabetes 2. typu je vážná nemoc přinášející mnoho komplikací - problémy se zrakem, vysoké riziko ztráty končetin i poškození ledvin. Pacienti jsou většinou doživotně odsouzeni k užívání medikace. Díky změně životního stylu lze ale dosáhnout remise - stavu blízkého uzdravení. Nemoc dále nepostupuje, často lze léky vysadit a pacienti tak mohou žít kvalitněji a více bez starostí. Jako před nemocí.

Program Život 2.0, který vznikl ve spolupráci Jídelního plánu a pracovníky z Univerzity Karlovy, pomáhá lidem remise dosáhnout. Pomocí vzdělávacího plánu, vzorových jídelníčků, zdravých receptů, podpory odborníků a speciální dia aplikace se účastníci učí chápat nejdůležitější spojitosti mezi stravou, pohybem, spánkem a vznikem i rozvojem diabetu. V některých případech je remise těžké dosáhnout, a tak je úspěchem i lepší zvládání diabetu - méně léků a stabilnější glykémie, které přináší mnoho pozitiv. Přečtěte si rozhovor s jednou z účastnic, která program Život 2.0 na podzim roku 2021 absolvovala - tentokrát s paní Ivetou. 

"S projektem jsem získala spoustu pozitiv. Změna stravování, kterou se mi daří udržovat i po skončení projektu, mi pomohla nejen zdravotně – dosáhla jsem úplné remise diabetu, zhubla jsem 22,5 kg tuku, a to zhruba za 9 měsíců, ale také jsem se vrátila ke svému dřívějšímu aktivnímu způsobu života." paní Iveta Š. 

Paní Iveta Š. na obrázku před programem a po něm. Jak můžete vidět, odvedla velký kus práce! Může být na sebe náležitě pyšná! 

 

1) Proč jste se rozhodla do programu přihlásit/čím Vás projekt zaujal?

Projekt Život 2.0 jsem objevila po velmi dlouhém pátrání na internetu. Když jsem po záchytu diabetu 2. typu viděla, že se v ordinacích a čekárnách diabetologie v podstatě nic nezměnilo od 80. let 20. století, nemohla jsem tomu uvěřit. Nechtěla jsem se s tím smířit, a tak jsem sama pátrala po různých informacích. A vyplatilo se. Jsem šťastná, že jsem to tenkrát nevzdala.

 

2) Jaké zdravotní problémy Vás trápily před vstupem do projektu?

Před vstupem do projektu jsem měla diabetes 2. typu, obezitu 3. stupně a špatné jaterní testy.

 

3) Snažila jste v minulosti (před vstupem do našeho programu) sama zhubnout a/nebo zlepšit hladinu glykémií a zda se Vám to povedlo, či nikoliv?

V podstatě celý svůj dosavadní život jsem bojovala s váhou, ale nikdy jsem ji dlouhodobě nedokázala udržet.

 

4) V čem konkrétně Vám program Život 2.0 pomohl/co jste se během projektu naučila?

Naučila jsem se opravdu hodně. Hlavně to, jak si skládat jídelníček, aby měl dobrý dopad na mé zdraví a jak vybírat vhodné potraviny. Projekt Život 2.0 mi vlastně nesmírně pomohl. A to v té změně vytrvat. Pochopila jsem, že pokud má být změna udržitelná, musí mi paleta jídla, z níž vybírám, chutnat.

 

5) V čem byl pro Vás projekt přínosný, co se Vám na projektu líbilo?

V projektu jsem měla, jako na dlani, dostupné informace, které jsem si do té doby snažila sama složitě vyhledat. A také jsem s pomocí projektu objevila, kolik chybných informací rozdávají v ordinacích obezitologie a diabetologie.

 

6) Jaká zdravotní, ale i jiná pozitiva jste na sobě cítila během/po skončení projektu? (např.: snížení tělesné hmotnosti, více energie, lepší glykémie, zlepšení pohyblivosti apod.)

S projektem jsem získala spoustu pozitiv. Změna stravování, kterou se mi daří udržovat i po skončení projektu, mi pomohla nejen zdravotně – dosáhla jsem úplné remise diabetu, zhubla jsem 22,5 kg tuku, a to zhruba za 9 měsíců, ale také jsem se vrátila ke svému dřívějšímu aktivnímu způsobu života.

 

7) Doporučila byste i program Život 2.0 dalším lidem? Pokud ano, tak proč?

Program za sebe velmi upřímně doporučuji. Pokud je jakákoliv šance se do něj zařadit, pak rozhodně neváhejte. Po celou dobu máte k dispozici opravdu skvělý tým odborníků, kteří rozhodně Vaše problémy nebudou znevažovat. Za sebe vím moc dobře, jak těžké je takto smýšlející odborníky najít.

 

8) Jaký stravovací režim jste během projektu dodržovala? (nízkoenergetická, nízkosacharidová, ketogenní, racionální/středomořská nebo vegetariánská strava)

V projektu jsem si vybrala nízkoenergetický stravovací režim, který mi nejvíce vyhovoval a dával smysl.

 

9) Byla pro Vás změna stravování jednoduchá? Pomohly Vám při této změně vzorové jídelníčky?

Změna stravy jednoduchá úplně není, ale s týmem odborníků v zádech a možnostech nepřeberného množství receptů a vzorových jídelníčků se dá docela dobře zvládnout.

 

Pokud máte diabetes 2. typu nebo prediabetes a chuť změnit svůj život k lepšímu, do programu se nyní můžete přihlásit i Vy. Jeho brány jsou poprvé otevřeny pro veřejnost. 

Všechny informace o programu najdete na www.setresdiabetes.cz/zivot

Máte dotaz? Napište nám na info@jidelniplan.cz :)


Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!