BMI - co to je a jak fungje

BMI - co to je a jak fungje

BMI (z anglického Body Mass Index) udává index tělesné hmotnosti na základě výšky a váhy. Výpočet BMI pracuje na nepřímém měření tuku v těle. Výsledek určuje možná zdravotní rizika plynoucí z nadváhy či obezity.

Jak funguje index BMI ? 

Srovnává výšku s váhou tak, že se hmotnost v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky v centimetrech. Výsledné číslo se zařadí do jedné z kategorií a slouží jako indikátor zdravé váhy, podváhy, nadváhy či obezity. Jeho využití není vhodné v případě dětí, sportovců, seniorů a těhotných žen.

Výsledky BMI a stav hmotnosti

pod 18,5 podváha
18,5 – 24,9 zdravá váha
25,0 – 29,9 nadváha
30,0 – 34,9 obezita 1. stupně (mírná)
35,0 – 39,9 obezita 2. stupně (střední)
40,0 – 49,9 obezita 3. stupně (těžká / morbidní)
50,0 a více super obezita 


BMI pod 18,5 značí podváhu.  Ta může být způsobena nejen nastavením vašeho jídelníčku, ale může mít také řadu zdravotních příčin. Ruku v ruce s podvýživou jde často i anémie, osteoporóza, hormonální potíže, onemocnění trávicího traktu a další problémy vyplývající z nedostatku živin. Více informací o rizicích a zdravotních dopadech podváhy najdete v článku Zdravotní rizika podváhy. Vhodným řešením je snaha o nabrání váhy za pomoci zdravých potravin a správného pohybu. 

BMI od 18,5 do 24,9 indikuje zdravou váhu a nízké riziko vážných zdravotních problémů. 

BMI od 25,0 do 29,9 označuje nadváhu a předstupeň obezity.  Vzhledem k tomu, že zdravotní rizika nemocí spojených s obezitou (a to včetně diabetu) stoupají  už od hodnoty BMI 23, zvažuje se snížení k této hranici. Proto je i v případě nadváhy vhodná redukce hmotnosti. 

BMI vyšší než 30 poukazuje na obezitu. Zejména těžká obezita - BMI na 40 - je závažným onemocněním. Podle Svačiny (Jak na obezitu a její komplikace) se osoby s těžkou obezitou zřídka dožijí více, než šedesáti let.

Kilogramy navíc ohrožují váš zdravotní stav. Hrozí hypertenze, diabetes 2. typu, vysoká hladina cholesterolu, mrtvice, ischemická choroba srdeční, artróza, onemocnění žlučníku, dýchací potíže, spánková apnoe a některé druhy rakoviny. Je proto důležité nadbytečná kila shodit, zredukovat tělesný tuk a současně zachovat svalovou hmotu. 

BMI má své limity

Přestože nejsou výsledky BMI zcela přesné, většina dospělých lidí může díky indexu získat hrubý odhad své fyzické kondice. Výpočet BMI však nepočítá se svalovou hmotou ani typem postavy, a proto zde existují určitá omezení. 

Množství svalů

Na výsledky BMI by se neměli spoléhat především sportovci a kulturisté. Lidem, kteří mají vysoký podíl svalové hmoty a minimum tuku, může kalkulačka na základě vyšší váhy mylně vyhodnotit obezitu. Totožnou hodnotu BMI si tak může naměřit profesionální sportovec i netrénovaný jedinec s nadváhou. 

Funguje to ale i naopak. Senioři a málo aktivní lidé mívají minimum svalů v kombinaci s větším množstvím tělesného tuku. Díky výsledkům BMI však mohou stále spadat do kategorie normální váhy. 
Rozumného výsledku se nedočkáte ani v případě těhotenství - zde se BMI počítá z údajů před otěhotněním.

Typ postavy

Tvar těla může mnohokrát na množství tělesného tuku poukázat daleko spolehlivěji než BMI. Obzvlášť, pokud se jedná o postavu typu jablko (ukládání tuku v oblasti břicha) nebo hruška (tuk uložený v hýždích a stehnech). Kromě výpočtu BMI je tedy důležitý také WHR neboli index udávající poměr obvodu pasu a boků. Více informací o WHR indexu najdete v článku WHR a typy postav - jak ho spočítat a vyhodnotit.

Pohlaví a věk

Během dospívání děti rychle přibývají na váze a mužské i ženské hormony mění tělesné tvary. BMI kalkulačka proto není vhodná pro děti ani dospívající mládež. V tomto věku se ke zjištění zdravé váhy doporučují tzv. percentilové grafy. 
Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!