WHR a typy postav - jak ho spočítat a vyhodnotit

WHR a typy postav - jak ho spočítat a vyhodnotit

Index WHR (Waist Hip Ratio) udává poměr obvodu pasu a boků. Zároveň slouží jako ukazatel distribuce tuku v těle. Doplňuje informace o BMI. Do kalkulačky zadejte obvod svého pasu a boků. Výsledek vám ukáže, jaký typ postavy máte a zda vám hrozí nějaká zdravotní rizika.

Pro výpočet indexu používáme vzorec WHR = obvod pasu (cm)/obvod boků (cm). Na základě indexu rozlišujeme základní 3 typy postavy a jejich modifikace. Typ perfiferní, vyrovnaný a centrální. Tyto údaje často zvažujeme v kontextu BMI indexu. 

Periferní neboli ženský

méně než 0,75 u žen
méně než 0,85 u mužů

Pro periferní postavu je typické ukládání tuku v oblasti hýždí, boků a stehen. Obvod pasu je o poznání menší než obvod boků. Hruškovitý typ postavy se vyskytuje častěji u žen, je z velké míry daný geneticky a většinou s sebou nepřináší žádné zdravotní komplikace. Hubnutí na těchto místech je však velmi náročné a zdlouhavé. Vyžaduje vyladěný jídelníček a vhodnou sportovní aktivitu.

Vyrovnaný

0,75 – 0,80 u žen 
0,85 – 0,90 u mužů

Zlatým středem je vyrovnaná postava, na které se tuk ukládá rovnoměrně. I přesto se však nemusí nutně jednat o ideální stav. WHR totiž nepracuje s celkovým množstvím tělesného tuku. Vyrovnaný typ postavy tak může mít štíhlý člověk i někdo, kdo má nadváhu s vyrovnaným poměrem boků a pasu. 

Centrální neboli mužský

0,80 – 0,85 u žen
0,90 – 0,95 u mužů

Centrální postavě se někdy přezdívá typ jablko. Tuk se v tomto případě ukládá především v oblasti břicha a kolem vnitřních orgánů, a přináší s sebou určitá zdravotní rizika. Největším strašákem jsou nemoci srdce a cév, vysoký cholesterol, mrtvice, diabetes, artritida a nádorová onemocnění. Hrozí ale také deprese, demence, sexuální poruchy a další choroby. 

Rizikový typ centrální postavy

více než 0,85 u žen
více než 0,95 u mužů

Tento typ postavy také někdy uvidíte s názvem "silné jablko".  Pokud se vám v oblasti břicha hromadí příliš velké množství tuku, řadíte se do této rizikové skupiny. Vyšší index je poměrně spolehlivým antropometrickým indikátorem inzulínové rezistence.

Hrozí vám tak rozvoj některé z civilizačních chorob v čele se srdečně-cévními onemocnění a diabetem. Hlavními důvody bývají především špatná životospráva, sedavý způsob života a velké množství stresu.  Velkou pomocí může být v těchto případech přechod na nízkosacharidové stravování - více o low carb stravě se dozvíte zde.

Nejvíce jsou ohrožení lidé, kterým kalkulačka ukáže číslo vyšší než 1.  A čím vyšší je výsledné číslo, tím vyšší je i riziko. Hubnutí za pomoci zdravé stravy a cvičení je rozhodně na místě a neměli byste ho odkládat. 
Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!