Jak se správně měřit a sledovat tělesné míry

Jak se správně měřit a sledovat tělesné míry

Díky pravidelnému měření jednotlivých tělesných partií můžete sledovat své pokroky a radovat se z každého úspěchu. Poradíme vám, jak se správně měřit pro kalorickou kalkulačku, která vám na základě zadaných hodnot vypočítá doporučený denní příjem.

Nejdůležitější partie k měření

- krk
- hrudník
- pas a nejširší část břicha
- boky
- stehna
- paže

Co se ještě vyplatí sledovat? Pokud na to chcete jít opravdu poctivě, můžete si zaznamenat také biceps a lýtko. 


Měření krok za krokem

Krk

Vezměte si do ruky krejčovský metr a přiložte ho na místo, kde krk přechází v ramena. Mezi kůží a metrem nenechávejte žádné volné místo, ale zároveň pásku příliš neutahujte. 

Hrudník

Hrudník měřte tak, aby metr zezadu dosahoval pod dolní úhly lopatek. Muži si vepředu natáhnou metr těsně nad prsní bradavky, ženy pak přes střed sterna (plochá kost na přední straně hrudníku). Myslete na to, že pro měření je ideální chvíle, kdy není hrudník ani v nádechové ani ve výdechové poloze. 

Pas a břicho

Jak správně naměřit pas? Zatněte břicho. Krejčovský metr obtočte kolem pasu v nejužším místě nad kyčelními kostmi. Nejste si jistí, zda jste našli to správné místo? Jedná se o poloviční vzdálenost mezi hřebeny kyčelní kosti a dolním okrajem žeber.  
Dobrým vodítkem pro sledování posunu změny hmotnosti je v případě vyšší nadváhy nebo obezity také obvod nejširší části břicha. Zde vám nebudeme dávat konkrétní vodítko - tvar břicha máme každý jiný.  Pokud máte ploché bříško, tento rozměr rozhodně není nutné sledovat. 

Boky

Stoupněte si rovně, vezměte do ruky metr a oviňte ho kolem těla v úrovni největšího vyklenutí hýždí. Při měření si na sobě nechte pouze spodní prádlo. 

Stehna

Stehno přeměřujte v klidovém stavu na nejširším místě. 

 Paže

Paži nechte volně viset kolem těla. Orientujte se na místo největšího vyklenutí dvojhlavého pažního svalu a ponechte si přitom poloviční vzdálenost mezi nadpažkem a hrotem lokte.

Jak často se měřit?

Záleží na vašich cílech. Pokud hubnete, nebo se naopak snažíte přibrat, berte metr do ruky každý týden až dva. Je vaším cílem udržování postavy? Pak vám bude stačit frekvence 1x za měsíc a později 1x za čtvrt roku. Kojíte? Pak stojí za to přeměřit se co 14 dní. Jestliže čekáte miminko, není nutné se stále znovu přeměřovat - estimace nutričních hodnot se počítá z doby před otěhotněním. 

Dodržujte pravidla

Udělejte si z měření malý rituál a věnujte se mu vždy ve stejnou denní dobu. Svlékněte se do spodního prádla a pokaždé používejte stejný metr i váhu. Na první pohled nepodstatná změna totiž může při měření způsobit velké rozdíly. 

Nejlépe uděláte, pokud si k měření přizvete parťáka, který vám s ním pomůže. Ideální totiž je, když se necháte změřit od někoho jiného. Pokud se vám to nepodaří, zvládnete to i sami. Důležité však je měřit se stále na stejných místech těla a totožným způsobem, používat jednu váhu i krejčovský metr. 

Kromě přeměřování tělesných partií hlídejte pravidelně svou váhu a pro kontrolu si přepočítávejte také nutriční příjem. S výpočtem kalorií vám pomůže kalorická kalkulačka. Užitečné informace vám poskytne také výpočet BMI a WHR.


5 důvodů, proč se pravidelně měřit

1) hmatatelné výsledky
2) skvělý přehled o úspěších
3) zaručená motivace
4) podpora sebevědomí
5) nakopnutí k pokračování ve zdravém životním stylu

6)     aktuální estimace vašeho nutričního příjmuLíbil se vám článek? Šiřte ho dál!