Bylinky proti nachlazení a chřipce

Bylinky proti nachlazení a chřipce

Nastává období sychravého počasí, kdy nás často skolí nějaké to lehké nachlazení či chřipka. Známe to všichni. Většinou onemocnění začíná svěděním v nose, kýcháním, bezbarvým výtokem z nosu. K tomu se můžeme cítit unavení.

Mezi chřipkou a nachlazením je rozdíl. Nachlazení není tak agresivní jako chřipka a zahrnuje zánět horních cest dýchacích. Mezi viry, které vyvolávají nachlazení, patří adenoviry, rinoviry. Léčba je krátkodobá. Kdežto u chřipky vyvolávají onemocnění viry typu A, B nebo C. Inkubační doba bývá 12 hodin až tři dny. Začátek chřipky je náhlý. Vyznačuje se horečkou nad 38°C, dále onemocnění provází zimnice, bolesti svalů, kloubů, suchý dráždivý kašel. Kromě klidu na lůžku, dostatečného pitného režimu, nám při chřipce a nachlazení pomohou bylinky.


Při dráždivém zánětu horních cest dýchacích se podávají slizové drogy. Tyto drogy obsahují slizy, které chrání sliznici a tlumí senzitivní nervová zakončení, čímž zmírňují reflex kašle. Mezi slizové drogy patří proskurník kořen nebo list s květem, sléz list nebo květ, jitrocel list, islandský lišejník a jiné. 

Kvůli spektru účinných látek, se při kašli mohou i samostatně užívat: divizna květ, rozrazil nať, jitrocel list, rosnatka nať. Na sliznice dýchacích cest působí dezinfekčně také siličné drogy. Mezi ně řadíme cibuli, česnek, anýz, fenykl, majoránku, meduňku, mateřídoušku, tymián. K inhalacím je vhodná silice z borovice, eukalyptu, smrku, jedle

Při horečce se podávají bylinky, které obsahují přírodní glykosid salicin, který působí proti zánětu a snižuje teplotu. Nebo byliny, které zvyšují sekreci potních žláz. Mezi tyto drogy patří vrbová kůra, tužebník květ, malina plod, bezový květ, lípa květ. Bylinky proti kašli a proti teplotě či zánětu se mohou kombinovat. Popřípadě i s jinými bylinkami.
Důležité je také předcházet chřipce a nachlazení. Známou bylinkou, která dokáže posílit imunitní systém, je echinacea neboli Třapatka nachová nebo úzkolistá. Rostlina se používá k posílení obranyschopnosti organismu proti infekcím. Účinné látky působí také výrazně protizánětlivě a ničením cizorodých mikroorganismů také antisepticky.Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!