Bylinky vhodné v těhotenství

Bylinky vhodné v těhotenství

Těhotenství a mateřství patří mezi nejkrásnější, ale jedno z nejnáročnějších období žen. Náročnost těhotenství spočívá v různých onemocnění, která se mohou vyskytovat u gravidních žen. Ačkoliv je na trhu je obrovské množství doplňků stravy, bylin, léčiv, není jednoduché se vyznat, který přípravek je vhodný pro těhotné, tak aby byl bezpečný jak pro matku, tak i dítě.

Zejména u bylinek by nastávající maminky měly být na pozoru. Nejen gravidní ženy, ale i pacienti se domnívají, pakliže se jedná o bylinu, nemůže nijak ublížit. Opak je pravdou. Bylinky obsahují škálu chemických látek, které mohou uškodit stejně tak, jako synteticky vyráběný lék. Rozhodně by se ženy měly před užíváním bylinek informovat u svého lékaře. Jaké onemocnění postihuje nás ženy v těhotenství nejčastěji a jaké bylinky je možné využít ?

Nevolnost – pocit na zvracení a zvracení

Nevolnost a zvracení jsou v graviditě častým problémem. Postihují až polovinu gravidních žen. Nejčastěji začínají ve 4. až 8. týdnu těhotenství a často vymizí během 16. týdne. Konvenční bylinkou při nevolnosti je zázvor do dávky 250 mg. Na trhu jsou dostupná zázvorová lízátka, která se dají zakoupit v lékárně. Taktéž se doporučuje doplnit vitamin B6.

Nachlazení, chřipka a rýma

Zejména nachlazení a chřipka by se neměla podceňovat a vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem, nepřecházet. Zvýšená teplota může poškozovat plod, proto je na místě při teplotě nad 38 ˚C užít vhodné antipyretikum. Pomoci může však vitamin C v dávce 500 mg. Lze pít krátkodobě odvar ze šípku, který je zdrojem vitaminu C. Při rýmě si vybírejte nosní kapky či spreje s bylinnými silicemi či mořské a minerální vody.

Infekce močových cest

Infekce močových cest patří mezi nejběžnější lidská bakteriální onemocnění a jejich výskyt u žen v graviditě je velmi častý. Z důvodu anatomické blízkosti urogenitálního systému a konečníku jsou představovány zejména zástupci střevní bakteriální mikroflóry, v 90 % případů bývají způsobeny bakterií Escherichia coli. Nejčastěji v 95 % pronikají tyto bakterie do močového traktu zvenčí přes močovou trubici. Pro léčbu infekce močových cest se tradičně užívá extrakt z brusinek.

Kašel

Proti kašli jsou vhodné čajové směsi s obsahem jitrocelu a mateřídoušky, které by současně neměly obsahovat šalvěj. Pro riziko kardiotoxicity se neužívá v době těhotenství a laktace ve větším množství lípa, kvůli obsaženému alkaloidu emetinu není vhodný břečťan.

Těhotenská anémie

Kyselina listová (vitamin B9) hraje v těhotenství důležitou roli. Dostatečný příjem této látky by měl být již měsíc před otěhotněním. Bohatým zdrojem je především listová zelenina: špenát, brokolice, růžičková kapusta. Tepelná úprava však její obsah významně snižuje. Doporučená denní dávka je 400 μg. Pro rizikové těhotenství (diabetes, epilepsie, sklon k vývojovým vadám) může být ale vhodná dávka až desetinásobná, tj. 4–5 mg denně. Železo spolu s kyselinou listovou je základním prvkem prevence a léčby anémie (hemoglobin < 110 g/l). Pokud je chudokrevnost laboratorně zjištěna, začíná se s léčbou až po ukončení vývoje orgánů (od 4. měsíce). Bohatým zdrojem jsou játra, maso, ryby, luštěniny, vaječný žloutek. Některým ženám zpravidla bývá doporučováno od 2. trimestru přidávání železa v množství 30 mg denně.

Zácpa

Téměř polovina všech těhotných žen trpí zácpou. Hormony, které se v těhotenství vytváří, sekundárně oslabují i tonus svalstva střev a tím zpomalují pohyb stravy. Rostoucí děloha současně stlačuje střeva a konečník, čímž také dochází ke zpomalování vyprazdňování. Úporná těhotenská zácpa přispívá ke vzniku hemoroidů, které mohou komplikovat porod. Na prvním místě při léčbě zácpy by měla být režimová opatření: alespoň 3 l tekutin denně, přiměřený pohyb, strava bohatá na vlákninu - psyllium. 

Bylinky jsou vynikajícím doplňkem, ale nezapomeňte, že návštěvu lékaře nenahradí. A zejména v těhotenství je s nimi třeba nakládat velmi opatrně.

Zdroje:

Praktické lékárenství 2013; 9(1); str. 34-36

Edukafarm – farminews 2011 str.10-11

Mudr. Karol Mika, Fytoterapie perem lékaře, 2018


Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!