Dá se cukrovka 2.typu léčit?  Lze dosáhnout jejího ústupu - remise?

Dá se cukrovka 2.typu léčit? Lze dosáhnout jejího ústupu - remise?

Pojďme se podívat, jak to s cukrovkou 2. typu opravdu je. Dozvíte se, jaké jsou důvody vzniku diabetu 2.typu, jak proti této nemoci můžete bojovat, jak dostat cukr pod kontrolu a pokusit se o remisi.

Dlouho jsme si mysleli, že cukrovka 2. typu je nevyléčitelné a postupně se zhoršující onemocnění, které i přes zvyšující se dávky užívaných  léků nevyhnutelně vede k pozdním komplikacím diabetu (postižení zraku, ledvin a nervů, které může vést až amputaci končetiny). Současné vědecké poznatky ale ukazují, že cukrovku 2. typu je možné setřást a dosáhnout jejího ústupu - remise. 

 

Nejčastější příčinou nejběžnější formy cukrovky 2. typu je nevhodná strava, která vede k dlouhodobému nadměrnému příjmu kalorií a postupně k inzulinové rezistenci. Při ní nejsou buňky našeho těla dostatečně citlivé na hormon inzulin, který v rámci regulace metabolismu energie také  pomáhá buňkám vychytávat cukr z krve. Pokud člověk trpí inzulinovou rezistencí, potřebují buňky daleko více inzulinu než za normálních podmínek, aby byly vůbec schopny hladinu krevního cukru regulovat. Zásadní roli při vzniku inzulinové rezistence hraje tuk, které je uložený v orgánech, kam nepatří, zejména ve svalech, játrech a slinivce břišní. 

 

Abychom mohli cukrovku 2. typu efektivně léčit, případně i dosáhnout jejího ústupu, je pro nás zásadní se tento tzv. ektopický tuk uložený v orgánech snížit. Jedním z nejefektivnějších nástrojů je změna stravy a snížení hmotnosti/tukových zásob. Často dostačuje zhubnout přibližně o 10 - 15 % z celkové původní hmotnosti. Užitečný však může být i menší úbytek tělesné hmotnosti. I ten totiž přináší zvýšení citlivosti buněk na inzulin a zlepšení našeho metabolického zdraví :) Inzulinovou rezistenci se totiž nevyplatí podceňovat. Není jen příčinou cukrovky 2. typu, ale stojí i za většinou civilizačních onemocnění - např. vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou tuků v krvi, aterosklerózou, rozvojem srdečně-cévních onemocnění nebo některých typů nádorů.

 

Odborníci se shodují, že k cíli - remisi cukrovky 2.typu - můžeme dojít několika způsoby. Mezi klinicky ověřené metody patří výrazné omezení sacharidů ve stravě, vhodně nastavená nízkokalorická dieta nebo bariatrická operace. Bariatrická operace je bohužel nevratným zákrokem a ne každý ji může, nebo chce podstoupit. Naproti tomu změna stravovacích návyků je obvykle v rukou každého z nás. Tajnou zbraní je mimo jiné jíst především kvalitní, minimálně průmyslově zpracované potraviny.

 

Mezi nejdůležitější parametry, které je užitečné sledovat, je především hladina krevní glukózy (glykémie) měřená na domácím glukometru nebo senzoru (nalačno i po jídle), obvod břicha a pasu, pravidelné laboratorní měření lačné glykémie a glykovaného hemoglobinu (např. jednou za tři měsíce), jaterní enzymy a také lipidový profil včetně Apolipoproteinu B (ApoB) a triacylglycerolu (TAG).


Zajímá vás více? Určitě si přečtěte brožurku Vidličkou proti cukrovce a webové stránky www.remisediabetu.cz. Přehledně shrnují zásady boje proti diabetu 2. typu. Pokud se chcete pokusit o remisi nebo zlepšení metabolického zdraví, můžete se také přihlásit do našeho specializovaného programu. 


Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!