Podzimní přírodou za bylinkami

Podzimní přírodou za bylinkami

I přesto, že se to nezdá, tak i na podzim si můžeme nasbírat léčivé bylinky. V podstatě bylinky můžeme sbírat celoročně. Na podzim a na jaře se sbírají zpravidla podzemní části bylinek, protože zrovna v tomto období rostliny ukládají účinné látky do kořenů, oddenků a hlíz. Při procházkách podzimní krajinou můžeme nasbírat například některé z těchto bylinek.

Kolzlík lékařský (Valeriana officinalis)

lidově baldrián, valeriánek, kočičí zelina

Kozlík lékařský je 200 cm vysoká bylina, se světle růžovými až bílými květy a kopinatými vykrojenými listy. Oddenek má charakteristický zápach, který se sušením zvyšuje. Roste na vlhkých loukách, na okrajích lesů, při potocích. Sbírá se oddenek s kořeny od podzimu až do jara. Suší se do 35°C. Používá se k uvolnění křečí, při únavě, poruchách spánku, vnitřním napětí. Kořen kozlíku můžeme užívat jako výluh, kdy se podává 1 kávová lžička na šálek vody; pije se 2- 3 šálky denně nebo jako tinkturu 20 – 50 kapek 3x denně. Tinkturu si můžeme nakapat na kostku cukru, abychom zamaskovali nepříjemnou chuť kozlíku.

Oman pravý (Inula helenium)

lidově řecký kořen, alant

Vytrvalá, statná, chlupatá bylina. Květy jsou jazykovité, žluté. Roste při potocích, ve vlhkých příkopech. Sbírá se listy (na jaře) a kořen, suší se do 35°C. Kořen se využívá při poruchách dýchacího ústrojí, při poruchách trávení, cukrovce. Z kořene si můžeme připravit medicinální víno. A to z 80 – 100 g rozdrceného kořene. Maceruje se 8 dní v 1000 ml bílého vína. Poté se scedí. Užívá se po čajové lžičce několikrát denně.

Kostival lékařský (Symphytum officinalis)

lidově černý kořen, svalník, dobrý kořen

Kostival je vytrvalá bylina, drsně chlupatá. Květy jsou modrofialové. Výjimečně růžové nebo bílé. Roste na vlhkých místech, zejména na loukách. Sbírá se kořen, suší se do 35°C. Kořen kostivalu podporuje hojení ran a vytváří náhradních tkání v těle tzv. granulaci. Zmírňuje bolesti kloubů, šlach, svalů. Podporuje hojení zlomenin, podlitin, otoků. Na přípravu obkladu použijeme 1 lžíci rozdrceného kořene na 2 sklenice vody, po 12 hodinové maceraci se výluh krátce uvede do varu. Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!