Právě v sezóně  - mák.

Právě v sezóně - mák.

Většina lidí si mák spojuje s tradičními makovými buchtami, ale věděli jste, že tato zázračná potravina má mnoho dalších využití a výhod, díky kterým se jí vyplatí věnovat pozornost?

Mák se může pochlubit bohatou historií – v nejrůznějších civilizacích se pěstuje a sklízí již celé tisíce let. Písemné zmínky o něm pocházejí již z doby 1550 let před naším letopočtem, a to z Egypta. Nejvíce se v současnosti pěstuje a prodává právě ve střední Evropě. A není bez zajímavosti, že například v roce 2016 v pěstování máku vévodila právě Česká republika!

Mák je bohatým zdrojem mnoha prospěšných látek. Obsahuje například nezbytné minerály, jako je vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor a zinek. Z vitaminů v máku najdeme především vitamín E a vitamíny skupiny B, dále mák také slouží jako zdroj kvalitních bílkovin. Obdobně silný je mák i v boji proti nejrůznějším chorobám. Podporuje detoxikační schopnost jater, růst svalových tkání a zabraňuje vzniku vrásek. Rovněž pomáhá snížit ohrožení infarktem nebo mrtvicí. Díky obsahu vlákniny snižuje cholesterol, a protože se může pochlubit vysokým procentem vápníku, pomáhá při těhotenství nebo lidem, kteří trpí osteoporózou. V neposlední řadě mák snižuje hrozbu srdečně-cévních onemocnění a je vděčným zdrojem energie, zlepšuje paměť, vyživuje vlasy, nehty i kosti a uvolňuje od stresu. 
Mák je oblíbenou potravinou v Primal, Paleo, Whole30, nízkosacharidovém i keto stravování. 

Co si z něho můžete připravit?

Mák se těší v kuchyni bohatému využití. Většinou se používá do sladkých jídel, jako náplň do koláčů či z něj jde vyrobit výbornou makovou buchtu. Můžete ho také využít k vytvoření makového oleje, k posypu pečiva (a to oboje slaného i sladkého), či si připravit tradiční rychlý a sladký oběd – těstoviny s mákem (a s troškou medu či cukru, to dle vaší libosti). Další jednoduchou a hbitou variantou je přidat mák do bílého jogurtu, čímž si vyrobíte chutnou svačinku či snídani. Můžete vyzkoušet některý z následujích receptů nebo si vybrat zde. 

Makový dort s jogurtovým krémem ,malinami a meruňkami.

Makový dort s jogurtovým krémem ,malinami a meruňkami.

Kitchen Book
Maková Lowcarb kaše s kokosem a ovocem

Maková Lowcarb kaše s kokosem a ovocem

Jídelní plán
Mandlové palačinky s kokosovou "šlehačkou", mákem, borůvkami a avokádem se skořicí

Mandlové palačinky s kokosovou "šlehačkou", mákem, borůvkami a avokádem se skořicí

Kateřina Gallinová

Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!