Zima, období bylinkových čajů

Zima, období bylinkových čajů

Pomalu nastává čas krátkých dnů a dlouhých večerů, deštivého počasí a plískanic. V Tomto období od podzimu do jara jsme náchylnější k nachlazením a chřipkám, melancholickým náladám. Pojďme si představit pár bylinných směsí, které nám pomůžou vypotit se, aniž bychom sáhli po chemických medikamentech. Nebo si uvařili bylinkový čaj na lepší náladu.

V dnešní době máme na výběr mnoho druhů čajů. V oblibě jsou tzv. čaje v sáčcích. Nicméně tyto čaje nejsou tak kvalitní, jako čaje sypané. „Pytlíkové“ čaje obsahují buď jedno druhovou bylinku, nebo bylinnou směs, která je nadrcená téměř na „prach“. Drcením se bylina znehodnocuje. Respektive účinné látky v ní obsažené. Dále je také důležité dávkování. A proto je lepší namíchat si bylinnou směs sami, popřípadě požádat nějakého dobrého bylinkáře. Zde jsou tipy na výborné bylinkové čajíky.

Bylinné směsi proti nachlazení a kašli

Bez květ 20g, Lípa květ 20g, Heřmánek květ 20g, Divizna květ 20g, Prvosenka květ 20g. Výluh z jedné lžíce čajové směsi na hrnek vody se užívá 3x denně.

Proskurník kořen 30g, Yzop nať 30g, Rozrazil nať 20g, Máta list 20 g, Divizna květ 20g, Islandský lišejník 20g. Výluh 1 lžíce čajové směsi na sklenici vody nechat 30 minut odstát; užívat 3- 4x denně.


Bylinné směsi proti psychické únavě

Máta list 30g, Kozlík kořen 30g, Vachta trojlistá list 30g. 1 lžíci čajové směsi spařit ¼ l vody a nechat 20 minut stát. Pije se po 1-2 šálcích denně.

Levandule květ 15g, Vítod hořký nať 15g, Rozmarýn list 20g, Kuklík kořen 20g, Řebříček nať 30g, Třezalka nať 30g. 1 lžíci čajové směsi spařit ¼ vody a nechat 20 minut odstát. Užívají se 2 šálky denně.


Jestliže máte doma přebytek ovoce (jablka, hrušky, ostružiny) můžete je zpracovat také na čaj. Stačí ovoce pokrájet na kousky nechat usušit. Buď na síťkách na vzduchu, nebo použijte sušičku na ovoce. Můžete přidat popřípadě i na kousky pokrájený pomeranč či přidat hřebíček. Usušené ovoce můžete přeplnit do pěkných krabiček nebo plátěného pytlíčku. A celou zimu můžete popíjet domácí čajík plný vitaminů a bez chemie.


Líbil se vám článek? Šiřte ho dál!