Manuál

Nejčastější mýty při hubnutí a jak se jich vyvarovat

Začínáte další rok s předsevzetím, že tentokrát opravdu zhubnete? A to už napořád? Pojďme se tedy podívat na běžné chyby, které mohou tento váš plán zbytečně hatit. Mnoha z nim se přitom dá snadno vyhnout.

Jak zhubnout a vyhnout se jojo-efektu

Hlavní motivací k boji s nadbytečnými kilogramy bývá především touha po hezčí postavě, nebo i lepším zdraví. Lidé často při snaze o zhubnutí sahají po různých zkratkovitých řešeních či hladovění. Většinou se pak vrátí ke starým návykům a ztracená kila jim naskáčou zpátky, leckdy i s “úroky”. Ale shodit nadměrné tukové zásoby je možné i bez jojo-efektu, rady z tohoto článku vám pomohou.

Nadváha a obezita, řešení, příčiny a rizika - máte nakročeno na cukrovku?

Stále rozšířenějším jevem se v moderní společnosti stává nadváha a obezita. Jejich negativní vliv na naše zdraví nelze podceňovat. Pojí se například s vyšším rizikem prediabetu a cukrovky 2. typu, zvýšeného krevního tlaku, kardiovaskulárních a dalších civilizačních chorob. Přečtěte si tento článek a zjistěte, jak zhubnout a zdraví a kvalitu života si zachovat.

Hořčík - důležitý, ale často chybějící minerál

Hořčík, neboli magnézium, je velmi důležitým mikronutrientem. Pojďme se podívat, k čemu všemu ho potřebujeme, jak se projevuje jeho nedostatek a ve kterých potravinách ho najdeme. Ale nezapomeneme ani na doplňky stravy, protože i ty mohou být někdy potřeba.

Jak provést odběr glykemie, nejčastější chyby

Zvýšená hladina cukru v krvi je hlavním příznakem cukrovky 1. i 2. typu a její pravidelné měření je zcela zásadní pro úspěšnou léčbu. Každý jedinec trpící diabetem by tedy měl být schopen si glykémii sám měřit, aby mohl dosáhnout co nejlepší kompenzace, tj. kontroly cukrovky a předejít tak případným pozdějším komplikacím.

Jak se správně měřit a sledovat tělesné míry

Díky pravidelnému měření jednotlivých tělesných partií můžete sledovat své pokroky a radovat se z každého úspěchu. Poradíme vám, jak se správně měřit pro kalorickou kalkulačku, která vám na základě zadaných hodnot vypočítá doporučený denní příjem.

WHR a typy postav - jak ho spočítat a vyhodnotit

Index WHR (Waist Hip Ratio) udává poměr obvodu pasu a boků. Zároveň slouží jako ukazatel distribuce tuku v těle. Doplňuje informace o BMI. Do kalkulačky zadejte obvod svého pasu a boků. Výsledek vám ukáže, jaký typ postavy máte a zda vám hrozí nějaká zdravotní rizika.

BMI - co to je a jak fungje

BMI (z anglického Body Mass Index) udává index tělesné hmotnosti na základě výšky a váhy. Výpočet BMI pracuje na nepřímém měření tuku v těle. Výsledek určuje možná zdravotní rizika plynoucí z nadváhy či obezity.