Neostrý dál z červené čočky

Kateřina Gallinová

Účastní se soutěže: Chutné svačinky

Neostrý dál z červené čočky

Dál je indické luštěninové jídlo konzistence velmi husté polévky. Pokud použijete červenou čočku, budete mít jídlo velmi rychle připravené. I jemné varianty originálního receptu téměř vždy obsahují chilli. Já vám tady nabízím verzi ne stoprocentně indickou, jen jemně kořeněnou a úplně neostrou. Za základ jsem si vzala recept na červenočočkový dál z webu Mamta's Kitchen.

Postup přípravy

 1. Do hrnce nalijte 3 hrnky vody a uveďte je do varu. Do vroucí vody vsypte červenou čočku a přidejte 1 lžičku soli a kurkumu. Uveďte do varu, výkon plotýnky ztlumte, hrnec zakryjte pokličkou a jeho obsah vařte přibližně 10 minut, až bude čočka téměř měkká. Mezitím oloupejte a najemno nakrájejte cibuli a česnek.

  Do hrnce nalijte 3 hrnky vody a uveďte je do varu. Do vroucí vody vsypte červenou čočku a přidejte 1 lžičku soli a kurkumu. Uveďte do varu, výkon plotýnky ztlumte, hrnec zakryjte pokličkou a jeho obsah vařte přibližně 10 minut, až bude čočka téměř měkká. Mezitím oloupejte a najemno nakrájejte cibuli a česnek.
 2. Na tarku na malé pánvi nebo v kastrólku rozehřejte tuk a do sklovita na něm osmahněte cibuli. Přidejte česnek, římský kmín a asafoetidu a za občasného míchání při mírném výkonu plotýnky smažte, až začnou semínka římského kmínu pukat (jemně poskakovat a vydávat slabý lupavý zvuk). Vypněte plotýnku, do pánve či kastrólku přidejte mletou sladkou papriku a rychle promíchejte.

  Na tarku na malé pánvi nebo v kastrólku rozehřejte tuk a do sklovita na něm osmahněte cibuli. Přidejte česnek, římský kmín a asafoetidu a za občasného míchání při mírném výkonu plotýnky smažte, až začnou semínka římského kmínu pukat (jemně poskakovat a vydávat slabý lupavý zvuk). Vypněte plotýnku, do pánve či kastrólku přidejte mletou sladkou papriku a rychle promíchejte.
 3. Horkou tarku přidejte do hrnce k téměř měkké čočce, promíchejte, znovu zakryjte pokličkou a nechte ještě několik minut povařit, až bude čočka úplně měkká.

  Horkou tarku přidejte do hrnce k téměř měkké čočce, promíchejte, znovu zakryjte pokličkou a nechte ještě několik minut povařit, až bude čočka úplně měkká.
 4. Hotový dál podávejte.

  Hotový dál podávejte.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte