Svatomartinské makové či oříškové rohlíčky či šnečci z jednodruhových surovin - bez lepku a mléka

Radka

Účastní se soutěže: Grilovací sezóna

Svatomartinské makové či oříškové rohlíčky či šnečci z jednodruhových surovin - bez lepku a mléka

Z těsta, které je pěkně tvárné můžete vytvořit závin a z něho malé roládky či šnečky a získat tak báječné čajové pečivo.

Pokud nechcete jednodruhové mouky kombinovat ( cirokovou a bramborovy skrob) lze nahradit směsí Doves farm samokypřící... POZOR PAK UŽ KYPŘIDLO DO TĚSTA NEPŘIDÁVAT!

Postup přípravy

  1. Ze strouhaných brambor, mouky, xantanu, škrobu, pudinku, cukrů, citrónové kůry a prášku do pečiva a kousků tuku vyhněteme vláčné těsto, které necháme cca 2 hodiny (nejlépe přes noc) odpočinout zabalené v igelit. sáčku v ledničce.

  2. Oříšky pomleté smícháme v misce s cukry. Rostlinné mléko uvedeme do varu s alkoholem a naráz přisypeme oříškovo-cukernou směs, přidáme meruňkovou marmeládu. Vymícháme oříškovou hmotu na plnění těsta, případně směs dohustíme drcenými piškotovými drobečky (Po zchladnutí můžeme touto hmotou naplnit trezírovací sáček s volnou špičkou - pro plnění rohlíčků). Pro plnění závinu na roládky hmotu necháme v hrnečku vychladnout volně.

  3. Troubu vyhřejeme na 180°C. Těsto vyndáme z lednice a vyválíme na tloušťku cca 0,5 cm (podsypáváme směsí čirok. mouky a škrobu). Pokud chceme péct rohlíčky vykrajujeme rádélkem trojúhelníčky, které plníme u nejširší strany oříškovou směsí a pak od této strany ke špičce trojúhelníčku srolujeme v rohlíček.

  4. Pokud budeme péct šnečky vyválené těsto potřeme oříškovou směsí, v polovině rozkrojíme na polovinu a od krajů ke středu srolujeme dvě rolády, které nařežeme na 1 cm široké kousky - vzniknou malé roládky či šnečci, které klademe na plech vyložený peč. papírem strukturou roládky směrem nahoru a potřeme rozšlehaným vejcem. Pečivo posypeme sekanými ořechy a pečeme dozlatova cca 25 minut, rohlíčky cca 35-40 minut.

  5. Plech s pečivem vyndáme po upečení vychladnout na mřížku, pocukrujeme. Pečivo vydrží v plechové dóze až tři dny.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte