Omáčka na špagety z pečené dýně (od 1 roku)

Máma v kuchyni

Omáčka na špagety z pečené dýně (od 1 roku)

Tuto omáčku dělám v různých obměnách velmi často. Využijete do ní libovolnou zeleninu, zpracujete třeba i zbytky, a můžete ji míchat nejen do těstovin, ale třeba i nočků, rýže, kuskusu, či jen tak jako přeliv přes maso. Tentokrát v hlavní roli dýně.

Postup přípravy

 1. Jako základ špagety nebo těstoviny (či nočky, kuskus, rýže..)

 2. Zeleninu nakrájejte na kostky o velikosti přibližně 1 – 2 centimetry, česnek nakrájejte na proužky. Zapékací misku pocákejte olejem, vhoďte nakrájenou zeleninu, proložte bylinkami a ochuťte kořením. Protřepejte nebo promíchejte, aby se všechna zelenina obalila olejem a kořením. Pečte odkryté v troubě předehřáté na 180°C přibližně 20 minut, nebo ještě lépe, pokud máte troubu s grilem, grilujte na prostřední stupeň intenzity přibližně stejnou dobu, dokud nezačne zelenina chytat opečenou zlatavou barvu.

 3. Poté podlijte přímo v zapékací míse smetanou, lehce promíchejte a ještě přibližně 10 minut nechte v troubě bublat, dokud se smetana trošku nezredukuje. V závěru vyjměte nejedlé části bylinky a můžete omáčku podávat přímo takto, nebo část zeleniny odebrat a společně se smetanou ještě rozmixovat, aby se chutě zintenzivněly a omáčka ještě více zhoustla.

 4. Použít lze téměř libovolnou kombinaci zeleniny a omáčka bude jistě skvělá, pečení či grilování jí dodává na příjemné vůni i chuti. Přidat můžete samozřejmě i maso.

 5. Dětská specifika:

  Recept řadím do kategorie od 1 roku především kvůli přítomnosti smetany, která by se pro vysoký obsah bílkovin neměla dětem dávat dříve. Přesto ji ale můžete klidně uvařit i pro mladší, jen zkrátka nepodlévejte smetanou. Takto malým dětem postačí zeleninu rozmixovat samotnou, či s troškou vody nebo vývaru. Dospělým můžete smetanu do jídla přidat dodatečně. Použít můžete i smetanu rostlinnou.

  Papriky mají hůře stravitelné slupky, nedoporučují se podávat před prvním rokem.

  Česnek může způsobovat citlivým dětem nadýmání a bolesti bříška, rajčata jsou alergen a tabulkově jsou taktéž doporučována od 1 roku - obojí je ale o vyzkoušení.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte