Chřestová polévka s mrkví, bílou ředkví, jarní cibulkou, tymiánem, citronem a mandlovým mlékem

Na vlně chuti

Účastní se soutěže: Osvědčené kuchařské trumfy

Chřestová polévka s mrkví, bílou ředkví, jarní cibulkou, tymiánem, citronem a mandlovým mlékem

Chřest bývá často označován jako král zeleniny. Je bohatým zdrojem vitamínu C a kyseliny listové. Nejchutnější chřest si můžeme dopřát především v hlavní sezóně a to od dubna do konce června. Tehdy najdeme v našich obchodech to nejlepší, co z chřestu můžeme pro naše tělo získat.

Postup přípravy

  1. Na Ghí orestujeme jarní cibulku, přidáme očištěnou a pokrájenou mrkev, bílou ředkev, krátce společně prohřejeme a zalijeme vodou. Přidáme sůl, tymián a vaříme do změknutí zeleniny. Připravíme si chřest, pokud máme mladé výhonky chřestu, nemusíme je loupat, například baby chřest. Pokud máme klasický chřest, uchopíme jej na obou koncích, propružíme do luku a odlomí se nám spodní dřevnatá část, kterou nevyhazujeme a necháme jako základ pro přípravu zeleninového vývaru či k masu, kdy se pouze povaří či upeče a následně vyhodí. Zbylou část chřestu od špičky dolů oloupeme pomocí škrabky. Když není chřest silný, stačí od poloviny dolů, myšleno od hlavičky. Bílý chřest je třeba od hlavičky loupat celý.

  2. Když je zelenina měkká, vhodíme chřest k připravované polévce, můžeme pokrájet na menší kousky, vaříme 5 - 8 minut. Následně vše společně rozmixujeme tyčovým mixérem a přepasírujeme. Vzniklou polévku můžeme zjemnit lžící jogurtu, či smetany. Pokud mléčné výrobky nesmíme, použijeme mandlové mléko či rostlinnou smetanu a pár kapek citronu, případně muškátový oříšek, tato polévka může mít více chuťových variací.

  3. Polévku můžeme ozdobit semínky, já jsem na oleji krátce prohřála polníček a trošku sezamových semínek.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte