Pečená kachna s bílým zelím a bramborovým knedlíkem

Mezi hrnci

Účastní se soutěže: Osvědčené kuchařské trumfy

Pečená kachna s bílým zelím a bramborovým knedlíkem

I já měla v plánu připravit husí pečínku, nakonec jsem však zvolila poněkud menší a pro nás domů i ekonomičtější variantu, a to kachnu. Obě však mají něco společné a to poměrně delší dobu přípravy. Správná pečínka se totiž připravuje pomalu při nižší teplotě a pouze na konci, aby dostala svou krásnou zlatohnědou barvu, se teplota zvýší. Každopádně, i když pečení trvá déle, nemusíte se po většinu doby o pečínku vůbec starat. Nepodléváme, troubu ani pekáč neotvíráme, pouze hlídáme konečný čas.

K pečínce můžete podávat bílé či červené zelí a to jak v kysané tak hlávkové podobě, bramborový či houskový knedlík, domácí či kupovaný. Záleží jen a jen na vašich preferencích a časových možnostech.

Postup přípravy

  1. Kachnu omyjeme a osolíme zevnitř i zvenku. Posypeme drceným kmínem (drtím celý kmín v hmoždíři) a vložíme do pekáče. Přilijeme vodu, přikryjeme poklicí a dáme péct do trouby vyhřáté na 125 °C. Pečeme 3,5 hodiny bez podlévání a otevíráni trouby. Pokud máte kachnu větší, můžete nechat klidně i 4 hodiny. Nemusíte mít strach, že se připeče, během pečení kačena pustí dostatečné množství šťávy a tuku.

  2. Po uplynutí doby pečení z pekáče slijeme do většího hrnku většinu vypečené šťávy a ponecháme jen trochu naspodu. Teplotu v troubě zvýšíme na 200 °C. Pečeme dalších cca 30 minut již bez poklice a během pečení kachnu poléváme výpekem.

  3. Výpek z pekáče můžeme použít na přípravu zelí a na polívání hotového jídla. Zbytek tuku v hrnku dáme do lednice a používáme později na jakékoliv smažení či pečení. Někteří si kachní sádlo mažou i na chleba.

  4. Zelí nakrájíme na male kousky (čtverečky nebo nudličky), dáme do hrnce, přidáme sůl a kmín, zalijeme vodou a dusíme pod pokličkou cca 15 minut.

    Na výpeku (sádle) si zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, poté zasypeme hladkou moukou a krátce orestujeme. Vytvoříme si vlastně cibulovou jíšku.

  5. Po 15 minutách vmícháme do zelí cibulovou jíšku, můžeme přidat oloupané a na kostičky nakrájené popř. nastrouhané jablko a ještě cca 5 minut podusíme. Pokud je potřeba, přilijeme trochu vody.

    Na závěr vaření dochutíme octem a případně dosolíme dle chuti. Zelí musí být po uvaření měkké. Někdy se zelí může ještě dosladit cukrem, pokud máte sladší jablíčko, není vůbec potřeba.

  6. Brambory oloupeme a nastrouháme na struhadle najemno.

    Dejte vařit vodu na knedlíky v dostatečném předstihu, ať nemáte zbytečné časové proluky.

  7. Do brambor vmícháme vajíčko, osolíme, přisypeme krupici a postupně přisypáváme hrubou mouku. Množství mouky se však může vlivem odlišnosti použitých surovin (brambory, mouka) trochu lišit, přisypávejte proto postupně. Správné těsto by mělo jít dobře v rukách vyválet a přitom se na ně nelepit. Vyválejte válečky knedlíků dle velikosti hrnce, v kterém budete vařit. Pracujte rychle, zbytečně dlouho těsto nezpracovávejte a hotové knedlíky vkládejte rovnou do vařící vody.

  8. Z uvedeného množství jsem vytvořila 3 menší knedlíky a vařila v osolené vodě cca 12 minut. Doba varu záleží na velikosti knedlíků, případně ji prodlužte až na 20 minut. Pokud si nejste jistí, jeden knedlík vytáhněte a nakrojte. Pokud je vevnitř uvařený, máte hotovo. Knedlík po uvaření krátce propláchneme studenou vodou a máme hotovo.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte