GOLUBCE SE ZAKYSANOU SMETANOU

Danula

GOLUBCE SE ZAKYSANOU SMETANOU

Tak přiznám se, že tohle jídlo nevařím moc často. Vlastně jsem na něj nějak pozapomněla a to je velká škoda, protože je to náááramná dobrota.

Ale zda je to původem národní pokrm Ukrajinců, Poláků, Slováků, Rumunů nebo snad Romů, to asi jen tak nerozlousknu. Přou se o to totiž už hodně dlouho...

Postup přípravy

  1. Rýži si uvaříme klasicky doměkka v osolené vodě a necháme prochladnout. Na oleji necháme zpěnit 1 nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme 3/4 nastrouhané mrkve, mírně opražíme, přidáme 3/4 rajského protlaku a mleté maso a zarestujeme. Přisypeme rýži, mletou papriku, sůl a mletý pepř, promícháme a odstavíme. Do zchladlé směsi přidáme vajíčko a důkladně promícháme.

  2. Zelný košťál seřízneme a kolem dokola nožem do hloubky obkroužíme, vložíme do hrnce s vroucí osolenou vodou a lehce vaříme asi 15 minut. Po uplynutí této doby už by se měly dát uvolnit jednotlivé listy. Vždy jeden "vylovím", seříznu tvrdé žebro, vložím na okraj listu lžíci masové náplně a složím jako obálku (nejdříve přehnu přes náplň okraj, který mám blíže k tělu, pak oba boční volné okraje proti sobě a nakonec domotám) a ukládám těsně vedle sebe do pekáče.

  3. Na pánvi necháme na oleji zesklovatět zbylou 1 nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme zbytek mrkve a rajského protlaku, zarestujeme, zalijeme 750ml vody, přidáme bujón, důkladně promícháme a necháme chvilku povařit. Nalijeme na závitky, pekáč pěkně neprodyšně zakryjeme alobalem a pečeme cca 45 minut na 190 stupňů.

  4. Podáváme bez přílohy, pouze s pečivem, doladěné zakysanou smetanou.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte