Malinový dort - LC

Sladce nesladce

Malinový dort - LC

Inspiraci pro tento dort jsem našla, když jsem dostala chuť na takové ty ovocné košíčky, které se prodávají v cukrárnách po dlouhá desetiletí. Základem je linecké těsto, žloutkový krém a ovoce přelité želatinou. K lineckému korpusu jsem ještě přidala piškotový. Tím jsem udělala dortík nadýchanější a zpracovala přebytečné bílky. Krém jsem také odlehčila a místo hutného máslového, jsem k žloutkovému základu přidala šlehačku. No snědla bych ho celý, kdybych mohla :)

Moje recepty najdete zde Https://facebook.com/sladcenesladce/

Postup přípravy

  1. Všechny suroviny zpracujeme v těsto, které dáme do lednice ztuhnout. Ztuhlé těsto vyválíme mezi dvěma papíry na pečení na kolo o velikosti 25cm nebo na velikost která se shoduje s vaší dortovou formou, v které budete dort nakonec sestavovat. Upečeme v předehřáté troubě na 170°C cca 20min dorůžova.

  2. Bílky vyšleháme a přisypeme k nim sladidlo. Ušleháme spolu dotuha. Opatrně vmícháme mandle a ihned rozprostřeme na pečicí papír potřený olejem na kolo o centimetr menší, než jsme upekli linecké. Dáme péct do pěkné barvy asi 20min. Poté překlopíme na chladící mřížku a stáhneme papír na pečení.

  3. V kastrůlku rozmícháme 100g smetany, sladidlo, rum, aroma a žloutky. Pomalu zahříváme až směs začne houstnout. Odstavíme, přikryjeme a necháme vychladnout.

    Vyšleháme 400g smetany dotuha a vmícháme do ní vychladlou žloutkovou směs.

    Kolem lineckého korpusu uzavřeme dortový ráfek, rozprostřeme na něj polovinu krému, položíme piškotový korpus a na něj uhladíme druhou polovinu krému. Dáme chladit.

  4. Plátky želatiny namočíme na deset minut do vody. Z rozmrazených malin zcedíme šťávu a přidáme k ní 100g vody a sladidlo. Zahřejeme téměř k bodu varu. Naboptnalou želatinu zcedíme a rozmícháme v horké tekutině. Tu pak vmícháme k malinám. Když je směs téměř studená nalijeme opatrně na dort a dáme chladit na několik hodin. Po ztuhnutí dort odřízneme od ráfku a opatrně vyndáme. Boky dortu ozdobíme praženými plátky mandlí.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte