VAŘENÝ HOVĚZÍ JAZYK NA SMETANĚ S KOPREM A KYNUTÝM KNEDLÍKEM

Danula

Účastní se soutěže: Grilovací sezóna

VAŘENÝ HOVĚZÍ JAZYK NA SMETANĚ S KOPREM A KYNUTÝM KNEDLÍKEM

Náš taťka nejí koprovku. Teda alespoň to celý léta tvrdí. Takže jsem to dneska musela trošku "začarovat", aby to sice bylo koprový, protože k vařenýmu hovězímu jazyku já prostě ten kopr chci, ale aby z toho taťku neranila mrtvice...

Postup přípravy

  1. Maso: Hovězí jazyk omyjeme, vložíme do tlakového hrnce, zalijeme vodou a dáme na půl hodinky vařit, nezavíráme! Poté slijeme, opět zalijeme vodou, tentokrát přidáme sůl, 1 menší mrkev (překrojím na tři kusy), 1/4 celeru, 1 kostku Masoxu a 1 sáček koření na svíčkovou od Vitany, uzavřeme a dusíme cca 2 hodinky. Jazyk musí být uvařený zcela doměkka, jinak si moc nepochutnáte. Maso vyjmeme, zchladíme ve studené vodě a ihned oloupeme. Nakrájíme na plátky a odložíme do nahřátého hrnce.

  2. Na másle necháme zpěnit cibuli, přisypeme hladkou mouku, zarestujeme, zalijeme vývarem, důkladně promícháme a necháme cca 20 minut vařit lehkým varem. Poté přecedíme, přidáme cukr a ocet, vlijeme smetanu, povaříme a nakonec přihodíme nasekaný kopr.

  3. Do mísy nasypu mouku, udělám důlek, rozdrobím droždí, nasypu cukr a naliju mléko. Uprostřed důkladně rozmíchám a nechám vzejít kvásek, poté ke stranám nasypu sůl a nakonec vše zamísím se zbytkem surovin v míse a hnětu a případně přisypávám po troškách mouku, dokud těsto takzvaně "nešeptá", tzn. když se přestává lepit na okraje mísy a na povrchu se začnout tvořit takové jakoby puchýřky.

  4. Nechám zakryté v igelitu kynout, po cca 1 hodině opět prohnětu a nechám opět kynout. Vykynuté rozdělím na 3 stejné díly, utvořím bochánky, pěkně silou vykoulím, aby utekly nežádoucí velké vzduchové bubliny, vyválím šišky a nechám opět pod igelitem kynout. Během kynutí vždy šišky třikrát pootočím, aby nakynuly stejnoměrně.

  5. vhazuji do vroucí osolené vody a vařím zakryté poklicí 15 minut lehkým varem (mám indukci, takže na stupeň č.6) a v polovině vaření knedlíky v hrnci přetočím spodem navrch a opět zakryju, aby neoslizaly. Pak je potřeba rychle vyndat na prkénko a několikrát propíchnout, já to dělám takovou tou velkou vidličkou na pečené maso, lze třeba i špejlí. Teplé krájím nití na plátky.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte